Prohledat tento blog

středa 4. března 2015

Dakarka, lepení kol a dokončení modelu

Nezbývá mnoho a model bude hotový. Stačí dokončit kola, zrcátka kabiny, nalepit nádrže a nádoby. Po té model nalakovat a šup s ním na výstavku a na papirove-modely.cz.Kola jsou vždy obtížná na sestavení. Měla by zůstat kulatá, nešmajdat. Tyto kola jsou celkem náročná jak na vystřižení, tak na sestavení. Když jsem je před mnoha lety stavěl poprvé, motal jsem je z různě širokých pásků čtvrtky. Tentokrát jsem si řekl, že se tomu postavím čelem a půjdu cestou jak tomu pan architekt chtěl. Ze stříhání trojúhelníčků jsem měl od nůžek omačkané prsty a musel jsem si udělat několik přestávek :o)
Pak došlo na lepení. Zjistil jsem, že jsem neměl vnitřní kruhy střihat po čáře ale před čarou. To mělo za důsledek, že díry v kolech byly moc veliké. Horko těžko jsem to nějak dal do kupy, ale není to tak jak bych si představoval.

 Vzhledem k tomu, že vystřihovánka byla opravdu stará, černá již nebyla tak černá jak by kolům slušelo a proto jsem se rozhodl je přičernit. Nakonec bílý ráfek jsem také musel namalovat znovu, protože jak se dá čekat, několikrát jsem přetáhl. A protože používám akvarely s vysokým obsahem pigmentu, černá je opravdu černá. Bílá barva již byla akrylátová, aby dokázala ten černý pigment překrýt.

 Nakonec model dostal zbylé detaily v podobě zrcátek, které jsem udělal z měděného drátu, slepené nádrže a nakonec lak.
U lakování se vyplatí nespěchat a dát tomu čas. Stříkat po vrstvách a nesnažit se docílit finální podoby na jeden zátah. To se zcela jistě nepovede.
Dal jsem tomu asi 5 vrstev a použil jsem acetonový lak matný ve spreji. Zasychá rychle a nehrozí tak velké nebezpečí, že se papír promočí lakem a zprůhlední. To by byl opravdu špatný konec tak náročné stavby. Když se lak nanáší pomalu v několika vrstvách a nechá se lak mezi vrstvami důkladně proschnout, docílí se oživení barev a zpevnění materiálu.
Tento lak jsem objevil v Globusu, je to nějaký polský výrobce a funguje bezvadně. A byl i za rozumnou cenu.

Model je dokončený. Jsem rád, že se mi jej podařilo postavit a že se to celkem i povedlo. V šuplíku na mě čeká několik dalších dakarek. Upřímně se těším, až se k tomuto modelaření opět dostanu.

Zde je odkaz na papirove-modely.cz, kde je stavba také zveřejněna: klikni zde.
Je zde možnost podívat se na stavby dalších modelářů a získat inspiraci co postavit, podívat se jak tvoří ostatní modeláři i jaké používají postupy, materiály i pomůcky či nástroje.

Při práci na tomto modelu jsem samozřejmě poslouchal oblíbenou muziku a nejvíce jsem poslouchal Caro Emerald, mohu jedině doporučit.

Zbývá jen poděkovat, že si dočetl tento seriál až sem. Díky.

Modelaření zdar.

Několik posledních fotografií:


Žádné komentáře:

Okomentovat